nyitomontazs

logo mobil

XI Światowy Zlot Młodzieży Polonijnej "ORLE GNIAZDO 2017"

Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Poznaniu zaprasza młodzież polonijną do Polski, na XI Światowy Zlot Młodzieży Polonijnej "ORLE GNIAZDO 2017", który odbędzie się terminie od 20 lipca do 29 lipca br. w Wągrowcu koło Poznania.

Zapisy uczniów do Szkoły Polskiej na Węgrzech

Szanowni Rodzice! Informujemy, że można już zapisywać dzieci do naszej szkoły (Budapeszt, X dzielnica, ul. Állomás 10.).

Rekrutacja rozpoczęta! Bezpłatna polska szkoła dla najmłodszych!

Mieszkasz za granicą i chciałbyś, żeby Twoje dziecko mówiło po polsku? Szukałeś rozwiązania, które pomoże Ci w nauce Twojej pociechy?

10. Plebiscyt „Wydarzenie Historyczne Roku”

Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl po raz dziesiąty organizują Plebiscyt „Wydarzenie Historyczne Roku”, do którego już od 27 lutego można zgłaszać inicjatywy historyczne minionego roku.

Uwaga KOLONIE LETNIE 2017 !

Informujemy, że podobnie jak w latach poprzednich Stołeczny Samorząd Polski organizuje kolonie letnie, które tym razem odbędą się w RABCE Zdroju w terminie od 18-25 czerwca 2017.

Prasa polonijna

Budapeszt: Polacy na Festiwalu Śródmiejskim Budapeszt: Polacy na Festiwalu Śródmiejskim

  2017. maj. 23. (wtorek)


Samorząd Polski w V. dzielnicy Budapesztu zaprasza na występ zespołu Pieśni i Tańca “Dolina Dunajca” z Nowego Sącza, który odbędzie się w dniu 27 maja o godz. 16.30 na Placu Erzsébet w V. dzielnicy Budapesztu.

Więcej

Budapeszt: obradował OSP Budapeszt: obradował OSP

  2017. maj. 20. (sobota)


20 maja w Budapeszcie pierwszy raz po remoncie siedziby przy ul. Állomás 10, na ostatnim przed wakacjami posiedzeniu plenarnym zebrał się Ogólnokrajowy Samorząd Polski na Węgrzech.

Więcej

Uroczystość odpustowa, piknik rodzinny Uroczystość odpustowa, piknik rodzinny

  2017. maj. 20. (sobota)


Polska Parafia Personalna, Polski Ośrodek Kulturalno Oświatowy filia Óhegy oraz Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha serdecznie zaprasza na uroczystość odpustową w Polskim Kościele oraz Dzień Matki i Dziecka w Domu Polskim.

Więcej

Wybory w SKP pw. św. Wojciecha na Węgrzech Wybory w SKP pw. św. Wojciecha na Węgrzech

  2017. maj. 17. (środa)


16 maja w Budapeszcie odbyło się walne sprawozdawczo-wyborcze zebranie członków Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech.

Więcej

Polskie legitymacje szkolne dla uczniów szkół polonijnych i zagranicznych Polskie legitymacje szkolne dla uczniów szkół polonijnych i zagranicznych

  2017. maj. 17. (środa)


Sejm przyjął w grudniu 2016 r. zmiany w przepisach, które uprawniają uczniów szkół polonijnych oraz osoby uczące się języka polskiego w szkołach obcych systemów oświaty, a także nauczycieli tych szkół, do otrzymania polskich legitymacji ucznia i nauczyciela.

Więcej

Oferta stypendialna Europejskiej Akademii Dyplomacji Oferta stypendialna Europejskiej Akademii Dyplomacji

  2017. maj. 16. (wtorek)


W imieniu Europejskiej Akademii Dypolomacji z siedzibą w Warszawie, mam zaszczyt przesłac Państwu informację na temat Akademii Młodych Dyplomatów - rocznego programu adresowanego do osób, ktore planują karierę zawodową w środowisku międzynarodowym.

Więcej

Uwaga: zapisy na kolonie do Rabki Zdroju ! Uwaga: zapisy na kolonie do Rabki Zdroju !

  2017. maj. 10. (środa)


Stołeczny Samorząd Polski w terminie 18. 06. – 25. 06. 2017 r. organizuje wyjazd dla dzieci w wieku 7 – 14 lat na wypoczynek do Polski - miejsce: Rabka- Zdrój.

Więcej

PUŁTUSK FESTIWAL IM. KRZYSZTOFA KLENCZONA PUŁTUSK FESTIWAL IM. KRZYSZTOFA KLENCZONA

  2017. maj. 09. (wtorek)


Na stronie internetowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” http://wiadomosci.wspolnotapolska.org.pl/wiadomosci/6238/Zgoszenia-na-Putusk-Festiwal-im-Krzysztofa-Klenczona opublikowane zostało zaproszenie do udziału w PUŁTUSK FESTIWAL IM. KRZYSZTOFA KLENCZONA.

Więcej

Zaproszenie do udziału w WARSZTATACH MUZYCZNYCH MUSIC CAMP Zaproszenie do udziału w WARSZTATACH MUZYCZNYCH MUSIC CAMP

  2017. maj. 09. (wtorek)


Zapraszamy młodych polonijnych muzyków do udziału w warsztatach, które odbędą się w dniach 28 czerwca do 4 lipca 2017 roku w Domu Polonii w Pułtusku.

Więcej

Uwaga!! Uwaga!!

  2017. maj. 02. (wtorek)


Rozpoczęła się rekrutacja do Szkolnego Punktu Konsultacyjnego na rok szkolny 2017/2018 !!!

Więcej

Zapisy uczniów do Szkoły Polskiej na Węgrzech

Szanowni Rodzice!

Informujemy, że można już zapisywać dzieci do naszej szkoły (Budapeszt, X dzielnica, ul. Állomás 10.).

Więcej…

XI Światowy Zlot Młodzieży Polonijnej "ORLE GNIAZDO 2017"

Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Poznaniu zaprasza młodzież polonijną do Polski, na XI Światowy Zlot Młodzieży Polonijnej "ORLE GNIAZDO 2017", który odbędzie się terminie od 20 lipca do 29 lipca br. w Wągrowcu koło Poznania.

Więcej…

Budapeszt: 300 lat Derenku

7 kwietnia w Budapeszcie w sali dawnej Izby Wyższej Węgierskiego Parlamentu odbyła się zorganizowana przez Ogólnokrajowy Samorząd Polski na Węgrzech i Polski Instytut Badawczy i Muzeum konferencja otwierająca cykl uroczystości poświęconych 300-leciu polskiego osadnictwa w Derenku.

Więcej…

Uwaga KOLONIE LETNIE 2017 !

Informujemy, że podobnie jak w latach poprzednich Stołeczny Samorząd Polski organizuje kolonie letnie, które tym razem odbędą się w RABCE Zdroju w terminie od 18-25 czerwca 2017.

Więcej…

10. Plebiscyt „Wydarzenie Historyczne Roku”

Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl po raz dziesiąty organizują Plebiscyt „Wydarzenie Historyczne Roku”, do którego już od 27 lutego można zgłaszać inicjatywy historyczne minionego roku.

Więcej…

7 kwietnia w Budapeszcie w sali dawnej Izby Wyższej Węgierskiego Parlamentu odbyła się zorganizowana przez Ogólnokrajowy Samorząd Polski na Węgrzech i Polski Instytut Badawczy i Muzeum konferencja otwierająca cykl uroczystości poświęconych 300-leciu polskiego osadnictwa w Derenku.

Obok potomków Drenczan, przedstawicieli polskich samorządów woj. B-A-Z, konferencję swą obecnością zaszczycili m.in. przedstawiciele władz Węgier w osobach Miklósa Soltésza ( MZL) i Zoltána Csalloközi ( gabinet wicepremiera RW), rzecznika narodowości polskiej w ZN Węgier dr Csúcs Lászlóné Haliny. Ambasadora RP na Węgrzech reprezentował minister-radca Michał Andrukonis ( wiceambasador) i Márta Gedeon (Małżonka Ambasadora).

Z polskiego MSZ-tu przybył pan Leszek Henzel, a ze Szwecji prezydent EUWP Tadeusz Pilat. Przyjechali goście z Bukowiny Tatrzańskiej i Białki, a konferencję rozpoczął występ góralskiego zespołu folklorystycznego. Otwarcia konferencji dokonała dr Ewa Słaba Rónayné, przewodnicząca Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego, a wykłady wygłosili: dr Konrad Sutarski nt. Derenk - symbol polskich tradycji ludowych na Węgrzech, dr Janusz Kamocki, etnograf, PAN, Uniwersytet Jagielloński, Kraków, mówił nt. Religia i obrzędy. Spiskie i derenckie tradycje, powiązania. Synteza badań. Julian Kowalczyk, Lapsze Niższe, prezes Związku Polskiego Spisza, twórca słownika derenckiego - wykład nt. Dialekty- derencki i spiski (zapisy dźwiękowe), dr Bődi Erzsébet - Uniwersytet w Debreczynie - Polskie tradycje i potrawy w Derenku, Kovács Ágnes, Bódvavendégi Kontakty derenckich Polaków z sąsiednimi węgierskimi wioskami, Tóth Sándor, znawca historii polowania, mówił nt. Znani myśliwi i miejscowi kłusownicy w Derenku, dr Rémiás Tibor- Przesiedlenie polskch drenczan w latach 1938-1943 - Czy wśród drenczan żyje poczucie tożsamości?

Podsumowania konferencji dokonał Piotr Piętka, dyrektor PIBiM-u. Kolejna konferencja poświęcona historii Derenku i jego polskim korzeniom odbędzie się 9 czerwca w Białce Tatrzańskiej, a na 23 lipca zaplanowano doroczny odpust w Derenku.


(b.)

Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.

 
szkola polska

polski muzeum

 

emet logo 

 

Wcześniejsze wiadomości

Kontakty

Ogólnokrajowy Samorząd Polski na Węgrzech
1102 Budapest, Állomás u. 10.
tel: 36-1/261-1798, 36-1/260-7298
fax: 36-1/909-28-56
e-mail: olko@polonia.hu 

Rzecznik narodowości polskiej

Dr. Csúcs Lászlóné Halina
Lengyel Nemzetiségi Szószólói Iroda
1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 1-3.
Telefon: 441-5280 
E-mail: csucs.halina@parlament.hu 

Początek strony