biglogo archivum

28 maja 2023r. w budapeszteńskim kościele polskim przeżywaliśmy ważne uroczystości. W liturgii Kościół radował się uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego należy − obok uroczystości Narodzenia i Zmartwychwstania Pańskiego − do najważniejszych świąt w chrześcijańskim cyklu rocznym. W Kościele katolickim uroczystość kończy okres wielkanocny. 

Niedzieli tej towarzyszyły także nasze parafialne uroczystości: odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych oraz dzieci naszej parafii przeżywały rocznicę przyjęcia komunii świętej. Te uroczystości wpisane były w Mszę Świętą dopołudniową, której przewodniczył ks. Krzysztof Grzelak SChr. proboszcz Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech. 

Po Mszy św. dzieci z naszej wspólnoty parafialnej  recytowały wierszyki i składały życzenia mamom z okazji ich święta.    

W poniedziałek, 29 maja, w drugi dzień Zielonych Świątek, przypada święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła. Msza Św. w kościele polskim w Budapeszcie w tym dniu rozpocznie się o godz. 9.00. 

Zgodnie z decyzją papieża Franciszka - jest to wspomnienie obowiązkowe, obchodzone w całym Kościele katolickim w obrządku łacińskim. Do 2021 roku święto to było obchodzone tylko w Polsce i Argentynie. Do polskiego kalendarza liturgicznego zostało ono wpisane 4 maja 1971 r. przez Konferencję Episkopatu Polski za zgodą papieża Pawła VI.

 

inf. wł. fot. B.Pál

                  

Kontakty

Ogólnokrajowy Samorząd Polski na Węgrzech
1102 Budapest, Állomás u. 10.
tel: 36-1/261-1798, 36-1/260-7298
fax: 36-1/909-28-56
e-mail: olko@polonia.hu 

Instytucje OSP 
PDK  |  OUSPiP  |  PIBiM

Rzecznik narodowości polskiej

Dr. Rónayné Słaba Ewa
Lengyel Nemzetiségi Szószólói Iroda
1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 1-3.

 

Początek strony