biglogo archivum

23 maja w budapeszteńskim kościele polskim, w dniu zesłania Ducha Świętego proboszcz Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech ks. Krzysztof Grzelak SChr. w asyście oddanego Przyjaciela naszej parafii  o. Andrzeja Kosteckiego OP, prowincjała Wikariatu Węgier Zakonu Dominikanów i przełożonego domu w Szentendre, sprawował uroczystą Mszę Świętą, którą rozpoczęła Litania loretańska przed ikoną Matki Bożej Częstochowskiej.   

Dzień zesłania Ducha Świętego, zwany też Pięćdziesiątnicą  potocznie nazywany Zielonymi Świątkami, jest w  chrześcijaństwie świętem ruchomym i przypada 49 dni (7 tygodni) od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Stąd zapis w księgach liturgicznych Niedziela Zesłania Ducha Świętego.

23 maja w naszym polskim kościele w Budapeszcie przeżywaliśmy  Odpust Parafialny, czcząc Maryję Wspomożycielkę Wiernych. Do Niej się dziś uciekano oddając Jej pod opiekę całą naszą Wspólnotę Parafialną i Polonijną.
Świątecznej liturgii towarzyszyły dzieci cieszące się I Rocznicą Komunii Świętej. Modlono  się za nie o głęboką przyjaźń z Panem Jezusem, rodziców zaś wspierano wypraszając o dary Ducha Świętego  potrzebne  w wytrwałym i mądrym wychowaniu.

Oprawę muzyczną Mszy Świętej zapewnił zespół „Anima Polonica”.

inf. wł. fot. B.Pál

Kontakty

Ogólnokrajowy Samorząd Polski na Węgrzech
1102 Budapest, Állomás u. 10.
tel: 36-1/261-1798, 36-1/260-7298
fax: 36-1/909-28-56
e-mail: olko@polonia.hu 

Instytucje OSP 
POKO  |  OSP  |  PIBiM

Rzecznik narodowości polskiej

Dr. Rónayné Słaba Ewa
Lengyel Nemzetiségi Szószólói Iroda
1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 1-3.

 

Początek strony