1943 szeptember 12-én fehérvárcsurgón tartózkodó lengyel katonai menekültek, hálaként az őket befogadó magyarok gondoskodásáért a háború nehéz időszakában elkészítették és felállították a „Béke Királynője” szobrot, amely a mai napig is megtalálható a település központjában.
A menekültek ápolásának kezdeményezője és szervezője Wenckheim Margit, gróf Károlyi József özvegye volt, aki munkát és megfelelő életkörülményeket is biztosított a menekülteknek. Az akkori Magyar-Lengyel Szövetség tevékeny aktivistája volt. 2022 szeptember 22-én a szobor előtti ünnepségen a helyi lakosság és Temesvári Krisztián polgármester mellett Opole és Székesfehérvár együttműködő könyvtárainak a delegációi is jelen voltak, de képviseltették magukat a Székesfehérvári Lengyel Önkormányzat küldöttjei és az ottani lengyelség tagjai is. Jelen volt Grzegorz Olszowski alezredes, aki a helyben katonai szolgálatot ellátó különítmény tagja. Felcsendült a lengyel és a magyar himnusz, röviden felelevenítették az egykori eseményeket, valamint a szobor felállítását, amelynél ezúttal koszorúkat és virágokat helyeztek el.
A rövid és fenséges hangulatú ünnepségen a lengyel és lengyelségi vendégek a palotába mentek, ahol Károlyi György – a grófné unokája és az ő felesége bemutatták a kastély történetét, bemutatták annak a termeit, a két könyvtárat és az archívumot, valamint azokat az eredeti, régi fényképeket, amelyeken megörökíttették a szobor készítését és felavatását. Az opolei Emauel Smołka Vajdasági Könyvtár delegációja és a székesfehérvári Vörösmarty Mihály Könyvtár vezetősége szeptember 15-én egy többévre szóló együttműködési egyezményt ír alá. Ez folytatása lesz a korábbi egyezménynek, amely segítségével, mindkét fél megelégedésére sikeresen hajtották végre a projekteket, amelyben rendkívüli mértékben együttműködött a Székesfehérvári Lengyel Önkormányzat és a helyi lengyelség.
/inf. ans, Fotó: Lázár E./