biglogo archivum


A lengyel-magyar kapcsolatok egyes relációiban és az utóbbi időben bekövetkezett átmeneti borulás, illetve az olykor gyülekező viharfelhők ellenére a hagyományoknak megfelelően március 18-20 között megrendezésre kerültek a két nemzet Barátság napi ünnepségei, amelyek nagyon jó hangulatban
teltek. A központi ünnepségek felváltva a két ország egyikében kerülnek megrendezésre. Az idei ünnepség házigazdája a helyi városi vezetés és Opole testvérváros vezetése és önkormányzata volt; Opole városából és Opole vajdaság kis sejmjéből hivatalos delegációk érkeztek. A képviselőkön és az
említett intézmények magas rangú tisztviselőin kívül az ünnepségen jelen volt több nemzetiségi önkormányzat vezetője is, köztük természetesen a Székesfehérvári Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat elnöke.


Az ünnepségen részt vett dr. Rónayné Słaba Ewa lengyel nemzetiségi szószóló is. Maga az ünnepség a Koronázó Bazilika Nemzeti Emlékhely Látogató Központban került megrendezésre. A zenei aláfestést a helyi Hermann László Zeneiskola, valamint az Opolei Állami I. és II. fokú Zeneiskola tanulói biztosították. A fiatal zenészeket nagyon kedves és érdeklődő közönség fogadta.

Az ünnepségre érkezőket dr. Molnár Krisztián, Fejér Vármegye közgyűlésének elnöke köszöntötte, beszédében a két nemzet történelmi együttműködésére hívta fel a figyelmet. Kijelentette, hogy a két nemzet sok évszázados barátságát a XXI. században megélénkült kapcsolatokkal, közös végrehajtott gazdasági és kulturális programokkal, valamint ifjúsági kapcsolatokkal és együttműködéssel kellene jellemezni. Sokéves magyar-lengyel partneri kapcsolatrendszerünknek hozzá kell járulnia a barátság megerősítéséhez és további bővítéséhez.

A gondolatmenetet dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere folytatta, aki rámutatott a világhírű lengyel-magyar barátságra, amely egyes területek bizonyos részein a látható határokat is átlépi. Megállapította, hogy az igazi barátság nem csak akkor mutatkozik meg, amikor a nemzeti érdek vagy az adott ország politikai szükségletei mutatkoznak meg, hanem akkor is, amikor a bajban az egyik fél számíthat a másik segítségére, hogy közösen legyőzzék a problémákat. Nemzeteink között ez sok évszázadon keresztül így zajlott.

Opole és Székesfehérvár több, mint ötvenéves együttműködése megerősíti, hogy a kötelékek megerősítése céljából mindkét város különféle lehetőségeket igyekszik megragadni; a mai világban, ahol célirányosan csak a saját célok realizálása a fontos, ez ritkaságnak számít.
Alicja Szymkowicz – az Opole vajdasági kis sejm Külföldi Együttműködésért Felelős, Turisztikai és Regionális Promóciós Bizottság elnökhelyettese szintén a történelmi mozzanatokra hivatkozott megemlítve 1848 és 1849-et, a II. világháborút vagy az 1956. évi magyarországi forradalmat, illetve azt a segítséget, amelyet a lengyelek ezekben az időszakokban nyújtottak. Jelenleg – a háborús konfliktus idejében – nemzeteink és régióink barátsága több próbának is ki van téve. Felhívta a figyemet, hogy a külső körüményeknek és eseményeknek nem szabad közös barátságunkat veszélyeztetniük. Maradjunk együtt és továbbra is segítsük egymást kölcsönösen.
Maciej Wróbel, Opole Városa Önkormányzatának Kulturális, Turisztikai és Külföldi Együttműködési Osztályának munkatársa átadta Arkadiusz Wiśniewski, a város főpolgármesterének üdvözletét és tolmácslta gondolatait. Arra emlékeztetett, hogy a városaink közötti testvérvárosi viszony már több, mint ötvenéves múltra tekint vissza, számos eseményben volt gazdag és együttműködés jellemezte. Teljes meggyőződéssel kijelentette, hogy Székesfehérvár Opole egyik legaktívabb testvérvárosa.

Emlékeztetett, hogy jelenleg nagy sikerrel realizáljuk az ún. „Forever Young” nevű projektet, amelynek vezetője Székesfehérvár, Opole pedig a projekt egyik partnere. A projekt lebonyolítása keretében megrendezett első két egyeztetés nyomán már látjuk, hogy ez az európai integráció egy nagyszerű formája, több város és ország képviselői küldöttsége rendkívül értékes tapasztalatokról, valamint számos jó és bevett gyakorlatról tud eszmét cserélni és egyeztetni. A következő projekten belüli egyeztetések májusban Opole városában folytatódnak, és már most szeretetteljes meghívástintézett erre az eseményre.

Több résztvevő kisebb megbeszélése után látni és hallani lehetett, hogy nagy megelégedéssel vettekrészt az ünnepségen.
Az opolei delegációk érkezésének nem csak az ünnepség volt az egyetlen célja. Ahogyan az lenni szokott, a házigazdák a főrendezvényhez társrendezvényeket javasoltak. Ezek keretében a lengyel vendégek a Katyńi Keresztnél koszorúkat és virágokat helyeztek el; az eseményen részt vett Lehrner Zsolt, Székesfehérvár alpolgármestere és Szili Csaba nemzetközi kapcsolatokét felelős tanácsadó és Fejér Vármegyei közgyűlési képviselő. Az opolei delegációkat magas rangú vármegyei és városi tisztviselők fogadták, az eddigi együttműködésről egyeztetéseket folytattak, valamint megbeszélték a jövőre vonatkozó elképzeléseket is.

Látogatást tettek az Alkotóházban, amely a város egy érdekes kulturális intézménye, amelybe ellátogatnak az itteni lakók, főleg kézművesek, festők, grafikusok és textilművészek, akiknek saját otthonukban nincs lehetőségük szenvedélyüket és tehetségüket kibontakoztatni, de a közei iskolák tanulói is ellátogatnak ide.

A lengyel vendégek a házigazdák küldöttségével közösen ellátogattak a helyi Vörösmarty Mihály Általános Iskolába, amelynek az opolei régióban található Brzeg 8. számú Általános Iskolájával többéves kapcsolata van. A vendégeket szívélyesen fogadta lengyel nyelven Bertalan Laura 3. osztályos magyar tanuló. Ezután megtekintették az iskolában létrehozott időszaki grafikai kiállítást, amely a lengyel és magyar kultúra elemeit mutatja be. Fényképekkel és leírásokkal bemutatásra kerültek a hagyományos lengyel és magyar ételek, a népi viseletek, jelképek, ismert meséket idéző grafikák, köztük a Budapesti Lengyel Intézet által díjazott alkotások, amelyek egy több éve, fiatal
alkotóknak kiírt pályázat nyomán keletkeztek. A vendégek köszöntésére az iskolai kis kórus magyar és lengyel nyelven elénekelte az ismert „A kakukk” című lengyel népdalt, ami megfelelő hangulatot teremtett a megbeszélésekhez. Ezek keretében Makainé Vida Bernadett igazgató asszony a magyar és a brzegi iskola kapcsolatairól tájékoztatást adott. Felidézte, hogy már az idén április 7-én a Visegrádi Alapítványnak köszönhetően a tanulók egy tizenkét fős küldöttsége egy négynapos látogatást tesz a lengyel iskolánál, ahol egy nagyszerű program keretében a lengyel diákokkal együtta környezetvédelem és a minket körülvevő természet problémakörével fognak foglalkozni. Idén júniusban tervben van véve a brzegi lengyel iskola viszont látogatása.

A delegáció ellátogatott városunk Vörösmarty Mihály Könyvtárába is, amely évek óta kapcsolatokat ápol és együttműködik az Opolei Vajdasági Emanuel Smołka Könyvtárral. Horváth Adrienn, a könyvtár igazgatója beszélt a két intézmény eddigi együttműködéséről, a vendégeket körbevezette a könyvtárban, megmutatta a műemlék épületben berendezett szép olvasótermet, amelyet az eredeti stílusában sikerült megőrizni. Megemlítette, hogy május második felében – ahogy minden évben – az idén is megrendezik a két könyvtár dolgozói delegációjának találkozóját, amelynek a helyszíne az idén Opoléban lesz. A vendégek olyan, több év alatt összegyűjtött, szép formában kidolgozott publikációs és fénykép másolat gyűjteményt adományoztak, amely bemutatja a lengyel és magyar, helyi és regionális intézmények együttműködését.

A lengyel delegációk hazautazása napján időt találtak arra, hogy bemutassák a vendégeknek a legújabb nagy beruházást, egy szép és többfunkciós sportcsarnokot, a MET Arénát, amely otthont ad a helyi jégkorong egyesület múzeumának. A vendégek teljes megelégedéssel indultak el Székesfehérvárról, látszott rajtuk, hogy szeretnék
folytatni és bővíteni a két testvérváros és testvéri régió kapcsolatait. A lengyel delegáció elutazásával nem értek véget a székesfehérvári Lengyel-Magyar Barátság napi ünnepségek. Március 23-án vasárap megemlékező ünnepséget tartottak a Katyńi Keresztnél, ahol a
vármegye legmagasabb rangú tisztviselői – köztük Szabó Tibor, Fejér Megyei Közgyűlésének alelnöke, dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvári polgármestere, Lehrner Zsolt és Horváth Miklós alpolgármesterek, valamint több képviselő helyezett el koszorúkat. Szintén koszorúkat helyeztek el a
helyi lengyel nemzetiségi önkormányzat és a helyi lengyelség képviselői, valamint az örmény, szerb és német nemzetiségi önkormányzatok küldöttjei. Az ünnepségen részt vett Vargha Tamás országgyűlési képviselő, Dancs Norbert, a Székesfehérvári Járási Hivatal vezetője, Olszowski Grzegorz, városunk
nemzetközi fegyveres alakulatának alezredese és Bobory Zoltán, a 2012-ben emelt Katyńi Kereszt állíttatásának kezdeményezője. Jelen volt gróf Károly György a feleségével, akinek a nagymamája a II.
világháború idején Fehérvárcsurgón megszervezte a lengyel menekültek ellátását.

Az ünnepség után elmentek a székesfehérvári egyházmegye főtemplomába – a Szent István bazilikába, ahol a lengyel-magyar barátság szándékára főcelebránsként szentmisét mutatott be Grzegorz Burbela bicskei plébános, lengyel verbita szerzetes. székesfehérvári Lengyel-Magyar Barátság napi ünnepségről részletesen beszámolt a helyi és
regionális média.
Elismeréssel lehet szólni az idei sikeres és hasznos székesfehérvári Lengyel-Magyar Barátság napi szervezésről, valamint az évek óta egymással együttműködő vármegyei és városi önkormányzati hivatali, illetve testvérvárosi és testvér megyei dolgozókról.

Straszewski Andrzej ,  Fotó: Ostorházi Helga www.szekesfehervar.hu. ford. Bóka E.

                  

Kapcsolat

Országos Lengyel Önkormányzat
1102 Budapest, Állomás u. 10.
tel: 36-1/261-1798, 36-1/260-7298
fax: 36-1/909-28-56
e-mail: olko@polonia.hu 

OLÖ Intézmények
LMH  |  LNONI  |  LKIésM

Lengyel szószóló

Dr. Rónayné Słaba Ewa
Lengyel Nemzetiségi Szószólói Iroda
1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 1-3.

 

Lap teteje