nyitomontazs

logo mobil

ODPUST w DERENKU

Szanowni Państwo! Podobnie, jak w latach ubiegłych Ogólnokrajowy Samorząd Polski organizuje przejazd autobusem z Budapesztu na uroczysty Odpust w Derenku, który odbędzie się w niedzielę 25 lipca.

Ogólnokrajowa Szkoła Polska na Węgrzech otworzyła nabór na rok szkolny 2021/2022!

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież od 5 roku życia (zerówka) do nastoletnich lat. Nasza szkoła posiada oddziały poza Budapesztem, więc zachęcamy do kontaktu również rodziców zainteresowanych nauczaniem dzieci poza stolicą.

Zapisy do polskiej szkoły

Szkoła Polska im. S. Petőfiego przy Ambasadzie RP  w Budapeszcie rozpoczyna nabór  na rok szkolny 2021/22.

Sprawdzenie danych personalnych i korekta błędów

Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w Budapeszcie zachęca obywateli polskich mieszkających na Węgrzech do sprawdzenia i ewentualnej korekty danych osobowych oraz uzyskania odpowiednich brakujących dokumentów.

Narodowy Spis Powszechny

Informacja ważna dla stałych mieszkańców Polski przebywających za granicą

Prasa polonijna

Uroczystości ku czci św. Kingi w Küngös Uroczystości ku czci św. Kingi w Küngös

  2021. lipiec. 26. (poniedziałek)25 lipca w miejscowości Küngös (komitat Veszprém) w tradycyjnej mszy odpustowej ku czci jej patronki - św. Kingi wzięła udział Katarzyna Ratajczak-Sowa kierownik WPE, która powitała zebranych w imieniu Ambasady RP i przekazała zgromadzonym wiernym myśli związane z postacią św. Kingi oraz złożyła wieniec pod pomnikiem Świętej. Uroczystość zaszczyciła swoją obecnością również Pálma Héninger, szefowa kancelarii dr Károlya Kontráta sekretarza stanu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz delegacj...

Więcej

Stąd wywodzą się korzenie polskiej samorządności narodowej na Węgrzech Stąd wywodzą się korzenie polskiej samorządności narodowej na Węgrzech

  2021. lipiec. 26. (poniedziałek)Derenk. Deryn lub Deren. Tak naprawdę do dziś dokładnie nie wiadomo jak niegdyś wieś ta się nazywała.  Osadnicy polscy trafili tu sprowadzeni przez Eszterházych w 1717 roku z przeludnionych i przymierających głodem wsi pogranicza Spisza i Podhala. Przybyli za chlebem, przynosząc ze sobą południowomałopolską gwarę.

Więcej

Keszthely: upamiętnienie św. Kingi Keszthely: upamiętnienie św. Kingi

  2021. lipiec. 26. (poniedziałek)24 lipca w Keszthely przy drzewie świętej Kingi  w 729. rocznicę jej śmierci uczczono pamięć polsko-węgierskiej świętej. Sadzonka drzewka  pochodzi z już nie istniejącej starej lipy świętej Kingi ze starosądeckiego klasztoru klarysek. Drzewko kilka lat temu podarowała delegacja Starego Sącza partnerskiego miasta Keszthely jako wyraz żywego przykładu bliskiego braterstwa dwóch miast i dwóch narodów. Kwiaty przy tablicy w Keszthely złożyli panowie konsul honorowy RP w Keszthely dr Géza Cséby...

Więcej

Goście z polskiego MSZ-tu odwiedzili organizacje i instytucje polonijne Goście z polskiego MSZ-tu odwiedzili organizacje i instytucje polonijne

  2021. lipiec. 22. (czwartek)20-go lipca br. delegacja MSZ w osobie pana Zbigniewa Cioska zastępcy dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą oraz pani Małgorzaty Michalczyk, głównego specjalisty ds. aspektów finansowych i merytorycznych projektów w Referacie ds. Dotacji w Departamencie Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą wraz z panem Andrzejem Kalinowskim kierownikiem Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady RP  w Budapeszcie, odwiedziła Dom Polski im. Jana Pawła II ( patrz zdjęcie obok)...

Więcej

Budapest: wolantariat w bibliotece OSP Budapest: wolantariat w bibliotece OSP

  2021. lipiec. 20. (wtorek)Miejsce: Ogólnokrajowa Szkoła Polska 1102 Budapest, Állomás u. 10.
Termin: 8 lipca-31 lipca 2021r. oraz 16-31 sierpnia 2021r. ( poniedziałki, wtorki i środy w godz. 9.00-17.00) Zgłoszenia należy kierować drogą emailową: szkolpol@polonia.hu   inf. OSP...

Więcej

Zaproszenie do Pécs Zaproszenie do Pécs

  2021. lipiec. 20. (wtorek)


Samorząd Polski w Peczu i Węgierski Zakon Paulinów w ramach przygotowań duchowych do 52 Kongresu Eucharystycznego ma zaszczyt zaprosić Państwa w niedzielę 1 sierpnia 2021 r. na uroczystą mszę świętą i towarzyszący program z okazji przybyciado Kościoła Paulinów w Peczu kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej
ZAPROSZENIE...

Więcej

Tata: uroczyste spotkanie Polonii Tata: uroczyste spotkanie Polonii

  2021. lipiec. 19. (poniedziałek)


17 lipca w Tata odbyło się uroczyste - pierwsze po przerwie spowodowanej wymogami epidemiologicznymi związanymi z pandemią Coronawirusa - uroczyste związane z obchodami polskich świąt narodowych i Dnia św. Władysława-
spotkanie miejscowej Polonii, którego organizatorem był Tatański Samorząd Polski.

Więcej

Spotkanie o Godzinie „W” Spotkanie o Godzinie „W”

  2021. lipiec. 14. (środa)


  Polskie Stowarzyszenie Kulturalne im. J. Bema na Węgrzech organizuje w dniu 1 sierpnia o godz. 17.00 obchody 77 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na Cmentarzu Alianckim w Solymár koło. Budapesztu, gdzie obok żołnierzy różnej narodowości spoczywają prochy polskich lotników, którzy w 1944 roku spieszyli z pomocą walczącej Warszawie.

Więcej

Uroczystość w Érd Uroczystość w Érd

  2021. lipiec. 14. (środa)


Data: 25 lipca 2021 r. godz. 8:00 Miejsce: Kościół św. Michała

Więcej

„Dzieci w siodle” „Dzieci w siodle”

  2021. lipiec. 06. (wtorek)


Samorząd Polski XXII  dzielnicy Budapesztu w porozumieniu z Radą Rodziców Szkoły Polskiej im. Sándora Petöfiego zorganizował półkolonię konną dla uczniów tej szkoły.  

Więcej

ODPUST w DERENKU


Szanowni Państwo!

Podobnie, jak w latach ubiegłych Ogólnokrajowy Samorząd Polski organizuje przejazd autobusem z Budapesztu na uroczysty Odpust w Derenku, który odbędzie się w niedzielę 25 lipca.

Więcej…

Ogólnokrajowa Szkoła Polska na Węgrzech otworzyła nabór na rok szkolny 2021/2022!


Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież od 5 roku życia (zerówka) do nastoletnich lat. Nasza szkoła posiada oddziały poza Budapesztem, więc zachęcamy do kontaktu również rodziców zainteresowanych nauczaniem dzieci poza stolicą.

Więcej…

Zapisy do polskiej szkoły

Szkoła Polska im. S. Petőfiego przy Ambasadzie RP  w Budapeszcie rozpoczyna nabór  na rok szkolny 2021/22.

Więcej…

Sprawdzenie danych personalnych i korekta błędów

Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w Budapeszcie zachęca obywateli polskich mieszkających na Węgrzech do sprawdzenia i ewentualnej korekty danych osobowych oraz uzyskania odpowiednich brakujących dokumentów.

Więcej…

Narodowy Spis Powszechny

Informacja ważna dla stałych mieszkańców Polski przebywających za granicą

Więcej…

Informujemy, że Biuro Urzędu Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego na Węgrzech od dnia 24 czerwca powraca do normalnego obowiązującego przed wybuchem pandemii koronawirusa trybem pracy.

I tak od poniedziałku do czwartku biuro to czynne będzie w godzinach od 8:00 do 16:30, a w piątki od 8:00 do 14:00.

 

Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.

 
szkola polska
 

polski muzeum

 

emet logo 

 

Wcześniejsze wiadomości

Kontakty

Ogólnokrajowy Samorząd Polski na Węgrzech
1102 Budapest, Állomás u. 10.
tel: 36-1/261-1798, 36-1/260-7298
fax: 36-1/909-28-56
e-mail: olko@polonia.hu 

Instytucje OSP 
POKO  |  OSP  |  PIBiM

Rzecznik narodowości polskiej

Dr. Rónayné Słaba Ewa
Lengyel Nemzetiségi Szószólói Iroda
1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 1-3.

 

Początek strony