nyitomontazs

logo mobil

Budapeszt: Uroczysta Msza Święta

W niedzielę 2 maja w kościele Macieja – katedrze Najświętszej Marii Panny na Wzgórzu Zamkowym w Budapeszcie odbyła się uroczysta Msza Święta (w języku polskim) w intencji Ojczyzny z okazji 230 rocznicy Konstytucji 3 Maja oraz Światowego Dnia Polonii i Polaków za...

Ogólnokrajowa Szkoła Polska na Węgrzech otworzyła nabór na rok szkolny 2021/2022!

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież od 5 roku życia (zerówka) do nastoletnich lat. Nasza szkoła posiada oddziały poza Budapesztem, więc zachęcamy do kontaktu również rodziców zainteresowanych nauczaniem dzieci poza stolicą.

Zapisy do polskiej szkoły

Szkoła Polska im. S. Petőfiego przy Ambasadzie RP  w Budapeszcie rozpoczyna nabór  na rok szkolny 2021/22.

Sprawdzenie danych personalnych i korekta błędów

Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w Budapeszcie zachęca obywateli polskich mieszkających na Węgrzech do sprawdzenia i ewentualnej korekty danych osobowych oraz uzyskania odpowiednich brakujących dokumentów.

Narodowy Spis Powszechny

Informacja ważna dla stałych mieszkańców Polski przebywających za granicą

Prasa polonijna

Ogłoszenie wyników konkursu literackiego FUTUROLAMA Ogłoszenie wyników konkursu literackiego FUTUROLAMA

  2021. czerwiec. 14. (poniedziałek)


12 czerwca w Stowarzyszeniu Polonia Nova miała miejsce bardzo miła uroczystość: ogłoszenie wyników konkursu literackiego FUTUROLAMA, zorganizowanego w ramach rocznego projektu LEM-ON.21 oraz zakończenie roku akademickiego Uniwersytetu Otwartego. 

Więcej

Budapeszt: Pierwsza Komunia Święta Budapeszt: Pierwsza Komunia Święta

  2021. czerwiec. 14. (poniedziałek)


13 czerwca w budapeszteńskim kościele polskim p.w. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, grupa siedmiorga dzieci przystąpiła do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej, czyli uczyniła pierwszy świadomy krok do przyjęcia wiary.

Więcej

Jubileusz 800-lecia dominikanów na Węgrzech Jubileusz 800-lecia dominikanów na Węgrzech

  2021. czerwiec. 14. (poniedziałek)


W niedzielę 13 czerwca 2021 r. w katedrze Najświętszej Marii Panny nazywanej kościołem Macieja na Wzgórzu Zamkowym w Budapeszcie odbyła się Msza święta sprawowana z okazji 800-lecia przybycia na Węgry Dominikanów, której przewodniczył nuncjusz apostolski ks. abp Michael August Blume , a wśród uczestników uroczystości obecni byli m.in. goście z Rzymu, Niemiec,a także polscy zakonnicy, którzy posługę kapłańską pełnią obecnie lub w przeszłości pełnili na Węgrzech. ...

Więcej

Zakończył się rok szkolny w OSP Zakończył się rok szkolny w OSP

  2021. czerwiec. 13. (niedziela)


12 czerwca w Budapeszcie - tym razem w ogrodzie Domu Polskiego odbył się piknik rodzinny kończący rok szkolny w Ogólnokrajowej Szkole Polskiej na Węgrzech, w której w tym roku w dużej części ze względu na panujące warunki epidemiologiczne w trybie online uczyło się 179 uczniów w 12 oddziałach szkolnych w tym w Budapeszcie 80 dzieci, a pozostałe w klasach terenowych m.in. w Pécsu, Szolnoku, Szentendre, Gyöd, Gödöllő, Csór, Debrecenie, Dunaújváros, Veszprém i Budakeszi. ...

Więcej

Festiwal Chopin-Liszt Festiwal Chopin-Liszt

  2021. czerwiec. 11. (piątek)


Oto link kolejnej audycji Festiwalu Chopin-Liszt: "Liszt - Czlowiek".
Premiera: 13-go czerwca (niedziela) o 18.00.

Więcej

Uroczystość wręczenia polskich odznaczeń państwowych Uroczystość wręczenia polskich odznaczeń państwowych

  2021. czerwiec. 09. (środa)


8 czerwca Ambasador Polski na Węgrzech prof. Jerzy Snopek w asyście Andrzeja Kalinowskiego kierownika Wydziału Konsularnego i Polonii  - w imieniu prezydenta Polski Andrzeja Dudy kolejnym pięciu osobom w Ambasadzie RP w Budapeszcie wręczył Krzyże Kawalerskie Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Więcej

Naszym znakiem jest krzyż Naszym znakiem jest krzyż

  2021. czerwiec. 04. (piątek)


16 czerwca Stowarzyszenie Katolików Polskich p.w. św. Wojciecha zaprasza na godz. 11.00  do Domu Polskiego w Budapeszcie gdzie odsłonięta zostanie wystawa malarstwa Zsuzsanny Dávid z okazji Roku Pamięci Sługi Bożego Jánosa Esterházyego.

Więcej

Ciekawa propozycja dla młodych tłumaczy Ciekawa propozycja dla młodych tłumaczy

  2021. maj. 14. (piątek)


Lakiteleki Népfőiskola i Kelet- és Közép-Európai Kutatásért és Képzésért Alapítvány już po raz szósty organizują letnie warsztaty dla młodych tłumaczy języka polskiego.

Więcej

Kongres Eucharystyczny - Budapeszt 05-12. września 2021 r. Kongres Eucharystyczny - Budapeszt 05-12. września 2021 r.

  2021. maj. 13. (czwartek)


Każdy uczestnik Kongresu dokonuje rejestracji indywidualnie na stronie internetowej: https://www.iec2020.hu/hu/regisztracio-hu

Więcej

Budapeszt: Uroczysta Msza Święta

W niedzielę 2 maja w kościele Macieja – katedrze Najświętszej Marii Panny na Wzgórzu Zamkowym w Budapeszcie odbyła się uroczysta Msza Święta (w języku polskim) w intencji Ojczyzny z okazji 230 rocznicy Konstytucji 3 Maja oraz Światowego Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

Więcej…

Ogólnokrajowa Szkoła Polska na Węgrzech otworzyła nabór na rok szkolny 2021/2022!


Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież od 5 roku życia (zerówka) do nastoletnich lat. Nasza szkoła posiada oddziały poza Budapesztem, więc zachęcamy do kontaktu również rodziców zainteresowanych nauczaniem dzieci poza stolicą.

Więcej…

Zapisy do polskiej szkoły

Szkoła Polska im. S. Petőfiego przy Ambasadzie RP  w Budapeszcie rozpoczyna nabór  na rok szkolny 2021/22.

Więcej…

Sprawdzenie danych personalnych i korekta błędów

Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w Budapeszcie zachęca obywateli polskich mieszkających na Węgrzech do sprawdzenia i ewentualnej korekty danych osobowych oraz uzyskania odpowiednich brakujących dokumentów.

Więcej…

Narodowy Spis Powszechny

Informacja ważna dla stałych mieszkańców Polski przebywających za granicą

Więcej…

W niedzielę 2 maja w kościele Macieja – katedrze Najświętszej Marii Panny na Wzgórzu Zamkowym w Budapeszcie odbyła się uroczysta Msza Święta (w języku polskim) w intencji Ojczyzny z okazji 230 rocznicy Konstytucji 3 Maja oraz Światowego Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

W imieniu inicjatorów:  Ambasady RP na Węgrzech,  Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech oraz budapeszteńskiego Instytutu Polskiego gości przywitała jego dyrektor Joanna Urbańska. Ambasador RP na Węgrzech prof. Jerzy Snopek przypomniał istotę oraz podłoże historyczne powstania Konstytucji 3 Maja. 

Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył proboszcz Polskiej Parafii Personalnej ks. Krzysztof Grzelak SChr., który w homilii m.in. podkreślił: „W trosce o wspólne dobro zanosimy modlitwę na ręce Najświętszej Maryi o naszą Ojczyznę, o Polaków na całym świecie. Ojczyzna to nasz obowiązek, ale też piękno, które jest w nas (…) . Nie zapominajmy, że w czasach toczącej się walki o dusze i serca  musimy służyć całym wspólnotom i zadawać sobie pytanie co stanie się gdy nie będzie Boga w naszym życiu”. 

Uroczystą oprawę muzyczną Mszy zapewniła wybitna polska organistka Lidia Książkiewicz, która wykonała m.in. utwory Fryderyka Chopina, Michała Kleofasa Ogińskiego oraz Adama z Wągrowca. Polskiej artystce ( przede wszystkim śpiewiem) asystowała żyjąca na Węgrzech Polka Edyta Deák.

 

inf. wł. fot.np. przekazu internetowego z Kościoła Macieja

Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.

 
szkola polska
 

polski muzeum

 

emet logo 

 

Wcześniejsze wiadomości

Kontakty

Ogólnokrajowy Samorząd Polski na Węgrzech
1102 Budapest, Állomás u. 10.
tel: 36-1/261-1798, 36-1/260-7298
fax: 36-1/909-28-56
e-mail: olko@polonia.hu 

Instytucje OSP 
POKO  |  OSP  |  PIBiM

Rzecznik narodowości polskiej

Dr. Rónayné Słaba Ewa
Lengyel Nemzetiségi Szószólói Iroda
1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 1-3.

 

Początek strony